Vajon mítosz vagy valóság a Ginkgo Biloba öregedésgátló hatása?

A világ egyik legősibb fáját, nevezetesen a Ginkgo Bilobát szinte mindenki ismeri. Elsősorban az öregedésgátlás kapcsán hozzák gyakran összefüggésbe, különösen az időskori memóriazavarok és demencia tüneteinek enyhítésében látják pozitív hatásait. De, vajon tényleg hatásos, vagy csak egy jól felfújt marketinglufi?

Ginkgo Biloba levelei gazdagok az olyan hatóanyagokban, mint a flavonoidok és a terpenoidok, melyek elsősorban antioxidáns tulajdonságaik miatt igazán említésre méltók. Az antioxidánsok kapcsán azt érdemes tudni, hogy védelmet nyújtanak a sejteknek a szabad gyökök által okozott károsodástól. Ez azért is lényeges, mert a szabad gyökök kulcsszerepet játszanak az öregedési folyamatban. A Ginkgo Biloba ilyen szempontból tehát valóban segíthet az öregedés elleni harcban. Ami miatt leginkább alkalmazzák, az a kognitív funkciók javítása, melyet a kutatások is alátámasztanak. A jótékony hatás annak köszönhető, hogy a Ginkgo Biloba megakadályozza az agysejtek pusztulását, segíti az agy vérellátását és elősegíti az új idegsejtek termelődését. Ennek köszönhetően jelentős mértékben javul a szellemi teljesítmény, a koncentrációs képesség és a memória. Emiatt idős emberek és szellemi munkát végzők számára különösen előnyös alkalmazása.

Emellett az is a Gingko Biloba alkalmazása mellett szól, hogy a véráramlás javítható általa, így a szervek és a szövetek oxigénellátása javítható. Az így bekövetkező fokozott keringés segíthet az energiaszint növelésében. A kutatások kétségkívül bíztatóak, azonban nem minden vizsgálat egységes. Az viszont egyértelműen kijelenthető, hogy az idősebb korosztály számára mindenképp hasznos alkalmazása. A legfontosabb, hogy tájékozódjunk, és tudományos alapokon álló döntéseket hozzunk az egészségünkkel kapcsolatban.