Milyen esetekben dönthet a hatóság a kerékbilincs alkalmazása mellett?

Előfordulhat, hogy sietség közben nem vesszük észre, hogy parkoló övezetben álltunk meg, vagy olyan helyet választottunk, ahol tilos a parkolás. Ilyenkor a közterület-felügyelet jogszerűen kiszabhatja a büntetést, de vannak olyan esetek is, amikor a kerékbilincs alkalmazása is indokolt lehet. Mikor történhet ez meg?

A kerékbilincs alkalmazása kapcsán itt érhetők el bővebb információk! Felmerülhet bennünk a kérdés, hogy miért szükséges kerékbilincset alkalmazni, ha a közterület-felügyelet már így is kiszabhat büntetést. Egy egyszerű figyelmeztető cédula nem mindig elégséges, hiszen előfordulhat, hogy nem a jármű tulajdonosa vagy üzembentartója parkolt rosszul. Azonban szigorú szabályok vonatkoznak arra, hogy mikor kerülhet fel a kerékbilincs, és hogyan történhet annak eltávolítása. Ha tilosban parkolunk, vagy nem fizetünk a parkolásért, akkor a kerékbilincs is alkalmazható, még akkor is, ha a közterület-felügyeleti szerv külön nem hívja fel erre a figyelmet. Azonban mielőtt ez megtörténhetne, több apró feltételnek is teljesülnie kell.

Az ellenőr első lépése, ha tilosban parkol az autónk, hogy lekérje a rendszám alapján a közúti közlekedési nyilvántartásból a jármű adatait. Amennyiben ott található a telefonszámunk, köteles felhívni minket, és értesíteni arról, hogy intézkedni fog, valamint kerékbilincset tesz a járműre. Ekkor tizenöt percünk van arra, hogy megjelenjünk az autónál, és kérjük az intézkedés felfüggesztését, vagy eltávolítjuk a kocsit a helyszínről. Ha ezen idő alatt nem érünk oda, az ellenőrnek folytatnia kell a kerékbilincs felszerelését. Azonban még ekkor is van lehetőségünk csökkenteni a büntetést, ha az éppen dolgozó ellenőr jelen van, mivel kérhetjük a bilincs eltávolítását, de ebben az esetben már a büntetés felét kell megfizetnünk.